Το Εθνικό Κέντρο ‘Ερευνας Φυσικών Επιστημών (ΕΚΕΦΕ) “Δημόκριτος” διοργανώνει για 59η χρονιά το Θερινό Σχολείο, από τις 8 έως τις 12 Ιουλίου 2024.

Για μια ολόκληρη εβδομάδα εκατοντάδες φοιτητές και φοιτήτριες θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης θα έχουν την δυνατότητα:

1.)να παρευρεθούν σε ομιλίες από διακεκριμένους επιστήμονες του CERN με αφορμή τον εορτασμό των 70 χρόνων λειτουργίας του

2.) να παρακολουθήσουν διαλέξεις από ερευνητές και ερευνήτριες όλων των Ινστιτούτων του ΕΚΕΦΕ “Δημόκριτος”

3.) να ξεναγηθούν στα προηγμένα ερευνητικά εργαστήρια και να γνωρίσουν από κοντά το καινοτόμο έργο που επιτελείται

4.) να γνωρίσουν νέους φοιτητές και νέες φοιτήτριες του ΕΚΕΦΕ “Δημόκριτος”, οι οποίοι θα παρουσιάσουν το ερευνητικό τους σε poster sessions,

5.) να συμμετάσχουν σε speed mentoring sessions με εξέχουσες ερευνήτριες του ΕΚΕΦΕ “Δημόκριτος”,

6.)να ενημερωθούν για τις ευκαιρίες μεταπτυχιακών σπουδώνκαι τις υποτροφίες που προσφέρονται από διάφορα Ιδρύματα της χώρας.

Το Θερινό Σχολείο αποτελεί μια μοναδική ευκαιρία για τη διεύρυνση των επιστημονικών γνώσεων, την έμπνευση από τις τελευταίες επιστημονικές εξελίξεις και την ανάπτυξη συνεργασιών με τους ερευνητές και τις ερευνήτριες του ΕΚΕΦΕ “Δημόκριτος”.

Για περισσότερες πληροφορίες και εγγραφές: